11. Čarování scén

Tento výukový kurz vznikl na základě seriálu, který kdysi běžel v časopise BETYNKA

Ahoj kamarádi!

Tentokrát se podíváme na takovou zdánlivou maličkost, jako je smazání obrazovky během našeho čarování. Představte si, že tvoříte nějaký příběh, třeba pohádku o Červené Karkulce. Pomocí mne - neviditelného Baltíka vyčarujete Karkulčin domek, maminku a Karkulku, která odchází pryč. Potom potřebujete všechno odstranit a čarovat les. Ke smazání všeho, co je na obrazovce v mém prostoru, stačí jeden příkaz - kostka:

Použití si ukažme na jednoduchém programu: vyčarujte kousek domečku, všechno smažte a vyčarujte les:

Kostečka mazání má však ještě mnohem zajímavější použití. Pokud za ni umístíte číslo od 0 do 199, obrazovka se nejen smaže, ale vyčarují se i všechny předměty té banky (stránky předmětů), jejíž číslo jste použili. Zkuste si to!

Pokud za příkaz mazání přidáte číslo od 200 do 299, můžete dokonce čarovat celé scény - obrázky nakreslené v nejnižší nebo prostřední úrovni Baltíka. Musí však mít stejné jméno. Jmenuje-li se náš program MAZANI.BPR, musí se uložená scéna jmenovat MAZANI.S00, MAZANI.S01 a tak dále až MAZANI.S99. Přitom scénu s příponou S00 vyčarujete pomocí čísla 200 za ikonkou mazání, scénu S01 pomocí čísla 201 atd. Pokud máte hodně starou verzi Baltíka, který ještě tvoří scény jako soubory s příponou BSC, nemůžete tuto fintu použít - napište si raději o novější verzi.

Na posledním obrázku je ukázka různého použití příkazu pro mazání. Program se jmenuje MAZANI a předpokládá, že máte nakreslenou scénu MAZANI.S00 (například domeček se zahrádkou):

Co program dělá? Nejprve vyčaruji takový přízemní domek - okno, dveře, okno. Pak počkám jednu sekundu (10 krát 0,1 s) a vše smažu. Vyčaruji les ze čtyř stromů, opět počkám sekundu a vyčaruju všechny předměty z banky 0 (to je ta základní stránky s předměty). Ještě jednou sekundu počkám a vyčaruji předem připravenou scénu MAZANI.S00.

Pozor, blíží se finále! V příští kapitole náš výukový kurz zakončíme pohádkou o Červené Karkulce.


[na domovskou stránku] [zpět] [obsah kurzu] [dále]