10. Plynulý pohyb

Tento výukový kurz vznikl na základě seriálu, který kdysi běžel v časopise BETYNKA

Ahoj kamarádi!

Nyní se podívejme na domácí úkol z minulého dílu našeho kurzu. Nejprve jste měli doplnit program Domek tak, že vejdu do dveří, zavřu je za sebou a objevím se v okně. Určitě jste na to přišli, takže jen tak pro pořádek:

Vysvětlení (od 4. řádku): Popojdu do dveří. Abych je však mohl zavírat (čarovat v opačném pořadí jednotlivé fáze pootevření), musím stát jinde, což ale nesmí být vidět. Takže mě učiníte neviditelným, pak popojdu, obrátím se a zavírám dveře. Na posledním řádku se pak objevuji v okně - ale pozor, já zůstávám neviditelný, pouze přečaruji okno předmětem "Baltík v okně".

Druhým úkolem bylo auto jedoucí přes obrazovku. To naprogramujete tak, že mě necháte vyčarovat před sebe předmět auto, pak je smaat jej (tak, že na stejné místo vyčaruji prázdný předmět). Pak popojdu, zase vyčaruji auto, smažu, popojdu... Samozřejmě bych při tom měl být neviditelný, ale pro lepší pochopení si mne zpočátku klidně nechejte viditelného. Program vypadá takto:

Není dokonalý, auto nepříjemně bliká, to ale hnedle napravíme.

Proč auto bliká? Protože čaruji určitou střední rychlostí ("pětkou") a stejně dlouho jako čarování auta (vidíte je na obrazovce) mi trvá čarování "ničeho" (auto nevidíte, aby mohlo popojet na další políčko).

Jak si pomoci? Zvyšte mi rychlost na 9. To je nejvyšší rychlost, při ní vykonávám všechno okamžitě. Pokud ale před program přidáte pouze rychlost 9, budete nepříjemně překvapeni: auto pojede tak rychle, že si jej málem ani nestačíte všimnout. Čím to je? Ano, právě tou rychlostí číslo 9. Pokud ji zmenšíte, bude auto blikat, když ji necháte, pojede "nadzvukovou rychlostí". Co teď? My bychom potřebovali, aby vyčarované auto chvíli zůstalo na svém místě, ale vyčarované "nic" (smazání auta), aby nečekalo a hned se vyčarovalo další auto vedle. Přepínat neustále rychlosti? Ne, to není třeba, máme přece příkaz pro čekání! Stačí použít kostečku s hodinami a já se o jednu desetinu sekundy zdržím! Mám-li se zdržet déle, použijte více stejných příkazů nebo před něj napište 5x, 7x atd. Kam umístíte toto čekání? Za kostečku vyčarovaného auta. Přesnou dobu čekání je nejlepší si vyzkoušet u počítače. Podívejte se na obrázek:

Takže už víte, jak se dělají kreslené filmy?


[na domovskou stránku] [zpět] [obsah kurzu] [dále]